4 - Energija za domaćinstvo (M4-BS)

Platform Administrator

Description

- This course is presently not described -

CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike

Modul 4 - Energija za domaćinstvo


Sve ilustracije osim slike u pozadini: © fbw4/Julia Beckel, dostupno pod Creative Commons licencom BY-NC-SA.

Jednostavni načini da pomognete planeti u svom domu

Zašto Je Vaš Dom Važan:

Vaš dom je mjesto gdje možete napraviti veliku razliku za okoliš. Mnoge stvari koje radite kod kuće mogu pomoći u uštedi energije, smanjenju otpada i održavanju zdrave zemlje.
U ovom modulu ćete pronaći korisne savjete kako svoj dom učiniti ekološki prihvatljivijim. Slijedeći ove jednostavne savjete, ne samo da poboljšavate svoj život, već i pomažete u zaštiti naše planete za svoju djecu i unuke.

Pronaći ćete savjete za uštedu energije za ova područja:

  1. Grijanje
  2. Tuš i kupatilo
  3. Frižider i zamrzivač
  4. Pranje posuđa
  5. Veš
  6. Rasvjeta
  7. Kuvanje
  8.  Elektronika za domaćinstvo

1. Kako održavati toplotu i uštedjeti energiju

Zašto Je Štednja Energije Važna:

Prvo, Razgovarajmo o tome zašto je neophodno uštedjeti energiju. Energija čini naše domove toplim, osvjetljava naše sobe, i kuha našu hranu. Ali, proizvodnja energije često stvara zagađenje (i gasove staklene bašte), što je loše za zemlju. Koristeći manje energije, možemo pomoći u smanjenju zagađenja i održavanju naše planete zdravom.

Sada istražimo neke jednostavne načine da ostanete topli i udobni bez korištenja previše energije:

  1. Toplo se obucite: kada je hladno, nošenje tople odeće poput džempera, čarapa i udobnih ćebadi je odličan način da ostanete topli bez pojačavanja toplote.
  2. Držite vrata i prozore zatvorene: dobro zatvorite vrata i prozore kako biste zadržali topli vazduh unutra. Na ovaj način nećete morati koristiti toliko energije za grijanje svog doma.

  3. Neka sunce pomogne: kada sunce sija, otvorite zavese ili roletne. Sunčeva svjetlost može prirodno zagrijati vaše sobe, i to besplatno!

  4. Koristite čepove za propuh: ako osećate da se hladan vazduh šulja ispod vrata, možete koristiti čepove za propuh ili čak smotane peškire kako biste sprečili prohladni propuh.

  5. Vežite se noću: kad je vrijeme za spavanje, ušuškajte se pod toplim ćebadima. Možeš malo smanjiti grijanje dok spavaš.

  6. Zapečatite sva curenja: ako pronađete praznine ili pukotine na prozorima ili vratima, upotrijebite weatherstripping da ih zatvorite. Ovo zadržava hladni vazduh napolje, a topli vazduh unutra.

  7. Pametno postavite termostat: ako imate termostat, podesite ga na ugodnu, ali ne previše toplu temperaturu. Svaki stepen niži može uštedjeti energiju i novac.

  8. Ne zagrevajte prazne sobe: ako imate sobe koje ne koristite često, zatvorite vrata da zadržite topli vazduh tamo gde vam je potreban.

  9. Servisirajte svoj sistem grijanja: ako imate sistem grijanja, provjerite radi li dobro. Redovno održavanje može mu pomoći da radi efikasno. Pitajte stručnjake za pomoć!

2. Štednja energije u kadu i tuš

Zašto je štednja energije u kupaonici važna:

Prvo, hajde da pričamo o tome zašto je važno štedjeti energiju kada smo u kupatilu. Toplota koja nam je potrebna za kupatila i tuševe često dolazi iz izvora energije koji mogu naštetiti okolišu. Koristeći manje energije, možemo pomoći da naša planeta ostane zdrava.

Kupatilo može biti zaista opuštajuće, ali vam je potrebno mnogo vode i energije da zagrejete tu vodu.

  1. Upotrijebite manje vode: pokušajte napuniti kadu samo onoliko koliko vam je potrebno. Što manje vode potrošite, to je manje energije potrebno za zagrijavanje.
  2. Upotrijebite čep: provjerite radi li čep odvoda dobro, tako da voda ne iscuri dok se natapate.

  3. Uživajte u toploj, a ne toploj vodi: ne treba vam super topla voda da biste se lijepo okupali. Topla voda opušta i troši manje energije.

Uzimanje pametnih tuševa:

Tuševi su brz i efikasan način za čišćenje, ali i dalje možemo uštedjeti energiju uživajući u njima:

  1. Instalirajte tuš sa malim protokom: troši manje vode dok vam se i dalje pruža dobar tuš. Uštedjet ćeš vodu i energiju.
  2. Ne dopustite da teče: dok ste pod tušem, isključite vodu kada je ne koristite, kao kada sapunjavate ili šamponirate kosu.

  3. Vrijeme za sebe: pokušajte da vaše vrijeme tuširanja bude razumno. Kraći tuševi koriste manje vode i energije.

  4. Ne prevruće: dermatolozi kažu da je tuširanje na malo nižoj temperaturi dobro za okolinu i našu kožu

  5. Upotrijebite hladnu vodu za kratke upotrebe, poput pranja zuba ili pranja ruku. Dok se zagreje, proces se obično uradi, a topla voda samo sedi u slavini i hladi se.

3. Štednja energije sa svojim hladnjakom

Zašto Je Vaš Frižider Važan:

Vaš frižider održava hranu svježom i sigurnom za jelo. Ali takođe koristi energiju za obavljanje svog posla, a ta energija često dolazi iz izvora koji mogu naštetiti našoj planeti. Koristeći manje energije sa svojim frižiderom, možete pomoći u zaštiti naše okoline.

Evo nekoliko cool savjeta za uštedu energije:

  1. Provjerite temperaturu:
    Vaš frižider ne mora da bude super hladan. Podesite temperaturu na oko 6-8°C), a zamrzivač na -18°C. To je dovoljno hladno da vaša hrana bude sigurna.
  2. Drži ga punim:
    Dobro opskrbljen frižider efikasnije ostaje hladan. Ali ne pakujte ga previše čvrsto; potrebno vam je malo prostora za cirkulaciju vazduha.
  3. Dobro ga zapečatite.:
    Provjerite da li se vrata frižidera pravilno zatvaraju. Ako ne, hladan vazduh može izaći, a vaš frižider mora više da radi.
  4. Pustite da se hrana ohladi prije čuvanja:
    Ne stavljajte vruće ostatke ili toplu hranu direktno u frižider. Neka se prvo ohlade kako bi uštedjeli energiju.
  5. Pokrijte hranu
    Pokrijte ili zamotajte hranu prije nego što je stavite u frižider. Nepokrivena hrana oslobađa vlagu, čineći frižider napornijim.
  6. Redovno odmrzavajte:
    Ako vaš frižider ili zamrzivač imaju nakupljanje leda, vrijeme je za odmrzavanje. LED čini vaš frižider manje efikasnim.
  7. Očisti kalemove:
    Prašina i prljavština se mogu sakupljati na zavojnicama sa zadnje strane vašeg frižidera. Lagano ih usisajte ili obrišite da bolje rade.
  8. Držite ga dalje od izvora toplote: 
    Ne biste trebali stavljati frižider pored izvora toplote ili ga koristiti za hlađenje izvora toplote. Dakle, sačekajte da se topla hrana ohladi pre nego što je stavite u frižider.
  9. Nadogradite ako je star:

Ako je vaš frižider zaista star i nije energetski efikasan, možda je vrijeme da razmislite o novom. Noviji frižideri koriste mnogo manje energije.

4. Štednja energije sa dubokim zamrzivačem

Zašto Je Vaš Zamrzivač Važan:

Vaš duboki zamrzivač je poput smrznute škrinje s blagom, držeći vaš sladoled, povrće i još mnogo toga u svom hladnom najboljem izdanju. Ali, koristi energiju da ostane hladna, a ta energija često dolazi iz izvora koji mogu naštetiti našoj planeti. Koristeći manje energije sa svojim dubokim zamrzivačem, možete pomoći u zaštiti naše okoline.

Evo nekoliko jednostavnih savjeta kako svoj duboki zamrzivač učiniti energetski efikasnijim:

  1. Podesite odgovarajuću temperaturu:
    Vaš zamrzivač ne mora biti super hladan. Podesite na oko -18°C, to je dovoljno hladno da vaša hrana ostane smrznuta čvrsta.
  2. Ne otvarajte zamrzivač prečesto:
    Hladni vazduh može češće izlaziti iz zamrzivača kada ga otvorite. Topli vazduh dolazi u isto vreme. To znači da zamrzivač mora ponovo koristiti energiju za hlađenje. Otvarajte vrata brzo i rjeđe.
  3. Čvrsto zatvorite poklopac:
    Provjerite da li se poklopac čvrsto zatvara kada ga zatvorite. Ako ne, hladan vazduh može da izađe, a vaš duboki zamrzivač mora da radi više.
  4. Pravilno Zamrzavajte Hranu:
    Kada zamrzavate hranu, uverite se da je u hermetičkim kontejnerima ili vrećama za zamrzavanje. Ovo sprečava opekotine u zamrzivaču i održava hranu svježom.
  5. Odmrzavajte po potrebi:
    Ako se led nakupi u dubokom zamrzivaču, vrijeme je za odmrzavanje. LED čini vaš zamrzivač manje efikasnim. Sa slojem od jednog centimetra, potrošnja može porasti za čak 15%.
  6. Ako je vaš zamrzivač prevelik za vaše potrebe, koristi više energije nego što je potrebno. Ako stavite samo malu količinu hrane u frižider, dovoljno je 50-80 litara.

5. Štednja energije prilikom pranja posuđa

Zašto je važna štednja energije tokom pranja suđa:

Kada koristimo toplu vodu i struju za pranje posuđa, često koristimo izvore energije koji mogu naštetiti našoj planeti. Koristeći manje energije, možemo pomoći u zaštiti naše okoline.
Evo nekoliko jednostavnih savjeta kako pranje posuđa učiniti energetski efikasnijim:

  1. Strugati, ne ispirati:
    Prije nego što stavite suđe u mašinu za pranje sudova ili sudoper, ostružite ostatke hrane umjesto da ih isperete vrućom vodom. Ovo štedi vodu i energiju.
  2. Sačekajte puni teret:
    Bilo da koristite mašinu za pranje sudova ili perete ručno, pokušajte da sačekate dok ne napunite suđe pre nego što počnete. Efikasnije je prati mnogo posuđa odjednom.
  3. Izaberite eko program:
    Većina mašina za pranje sudova ima "zelenu" ili "eko" postavku. Ova postavka štedi novac jer se suđe pere na nižoj temperaturi. Eko plan traje duže od ostalih programa, ali on ipak štedi struju, jer manje zagrijava vodu.
  4. Upotrijebite omekšivače za vodu:
    Da bi Čišćenje dobro funkcionisalo, voda mora biti meka i sa malo kreča. Kada je voda tvrda i kredasta, mašina za pranje sudova neće raditi tako dobro i brže će se pokvariti.

6. Štednja energije prilikom pranja veša

Za pranje i sušenje naše odjeće često koristimo struju i toplu vodu, što može naštetiti našoj planeti. Koristeći manje energije, možemo pomoći u zaštiti naše okoline.

Slijedite ove jednostavne korake za uštedu energije prilikom pranja veša:

  1. Sačekajte puni teret: Pokušajte da sačekate dok ne napunite veš pre nego što pokrenete mašinu za pranje veša. Pranje mnogo odjeće odjednom je efikasnije.
  2. Odaberite najnižu temperaturu: Kako odlučujete koju temperaturu izabrati?
    • 30 stepeni za odeću koja nije previše prljava.
    • 40 stepeni za teško uklanjanje prljavštine

    • 60 stepeni je potrebno samo ako postoji šansa za bolest u kući, kao što je kod gastrointestinalnih bolesti

  3. Preskočite prethodno pranje: Stavljanje odjeće kroz prethodno pranje troši previše energije i općenito ne čini stvari čistijima. Ako morate da se nosite sa prljavštinom ili tačkama kojih se teško rešite, prethodno ih tretirajte pre pranja.
  4. Odaberite kraći ciklus: Mnoge mašine za pranje veša imaju kraće cikluse koji troše manje energije. Odaberite najkraći koji vam čisti odjeću.
  5. Upotrijebite pravu količinu deterdženta: Slijedite upute na bočici deterdženta kako biste izbjegli previše korištenja. Korišćenje previše deterdženta može otežati rad mašine za pranje veša.

7. Pametni načini za uštedu energije tokom kuvanja

  1. Upotrijebite pravi lonac ili tavu:
    Odaberite lonac ili tavu koja odgovara veličini vašeg plamenika. Ako je prevelika, trošiš toplotu. Ako je premala, trošiš energiju.
  2. Držite poklopce:
    Kada kuvate na šporetu, držite poklopce na loncima i tavama. Ovo zadržava toplotu i pomaže vašoj hrani da se brže kuva.
  3. Koristiti posuđe sa ravnim dnom:
    Lonci i tave sa ravnim dnom bolje dolaze u kontakt sa gorionikom, što znači da se efikasnije zagrevaju.
  4. Kuvajte sa manje vode:
    Kada kuhate povrće ili tjesteninu, upotrijebite dovoljno vode da ih pokrijete. Više vode znači više energije potrebne za zagrijavanje.
  5. Iskoristite preostalu toplotu:
    Nakon što voda proključa, smanjite vatru, a zatim je isključite nekoliko minuta pre kraja i nastavite da kuvate sa ostatkom toplote.
  6.  Ne zagrijavajte pećnicu.
    Za mnoge obroke ne morate prvo zagrijavati pećnicu. Prebacite se na vrući vazduh umesto gornje i donje toplote. Vrući vazduh šire raspoređuje vazduh u rerni, tako da možete podesiti temperaturu za oko 20 stepeni nižu od onoga što recept kaže.

8. Rasvjeta - svijetle ideje za uštedu energije kod kuće

  1. Ugasi svjetla kad odlaziš.:
    Kad napustite sobu, ugasite svjetla. Lako je zaboraviti, ali štedi puno energije.
  2. Koristite samo LED sijalice:
    Zamijenite stare, energetski gladne sijalice sa žarnom niti za LED sijalice. Koriste mnogo manje energije i traju mnogo duže.
  3. Koristi Prirodno Svjetlo:
    Otvorite zavese ili roletne tokom dana da biste omogućili prirodnu sunčevu svetlost. Besplatno je i ekološki!
  4. Instalirajte Senzore Pokreta:
    Na mjestima poput ormara, hodnika ili kupatila instalirajte senzore pokreta. Pale svjetla kad je netko tamo i kad odlaze.
  5.  Koristi Osvjetljenje Zadataka:
    Umjesto da osvjetljavate cijelu sobu, upotrijebite osvjetljenje zadataka. Na primjer, stolna lampa može vam dati dovoljno svjetla za čitanje ili rad bez osvjetljavanja cijelog prostora.
  6. Izbjegavajte tamne abažure:
    Ako koristite tamne abažure, evo loših vesti: apsorbuju vaše svetlo. Zato upotrijebite svjetlosne abažure koje odražavaju vrijednu svjetlost.

9. Štednja energije sa elektronikom za domaćinstvo

Zašto je štednja energije sa elektronikom važna:

Većina naših uređaja za domaćinstvo koristi električnu energiju, a odakle ta struja dolazi može naštetiti našoj planeti. Koristeći manje energije, možemo pomoći u zaštiti naše okoline i održati Svijet napajanim na zeleniji način.

Evo nekoliko pametnih savjeta za uštedu energije pomoću elektronike za domaćinstvo:

  1. Isključite utikač kada se ne koristi: Kada ne koristite elektroniku, poput televizora ili računara, isključite ih iz struje. Čak i kada su isključene, još uvek mogu da iskoriste malo energije ako su u stanju pripravnosti. Svako domaćinstvo troši onoliko energije u stanju pripravnosti koliko pet štedljivih lampi troši u kontinuiranoj upotrebi. Nikada ne biste ostavili tih pet lampi da gore dan i noć cijelu godinu. Zato isključite režim pripravnosti. Npr.sa kablom za napajanje.
  2. Koristiti kabl za napajanje: Uključite nekoliko uređaja u jedan kabl za napajanje. Kada završite sa njihovom upotrebom, isključite traku da potpuno isključite struju.
  3. Odaberite Energetski Efikasne Uređaje: Kada kupujete nove uređaje, potražite oznaku ENERGY STAR. Oni su dizajnirani da koriste manje energije.
  4. Napuni pametno: Kada punite telefon ili druge gadžete, isključite ih iz struje kada su potpuno napunjeni kako biste izbjegli gubitak energije.
  5. Konzole za igre kao što su Xbox i Playstation sagorevaju preko 100 vati u radu. Pored toga, režim pripravnosti novih konzola za igru proguta ogromnu količinu električne energije. Toliko, da Sony i Microsoft konzole mogu potrošiti više snage u standby modu tokom godine nego tokom stvarnog igranja.

 Zaključci
Eto ga! I dalje možete uživati u ugodnom domu, tušu ili dobro osvijetljenom domu dok ste ljubazni prema okolini. Slijedeći naše jednostavne savjete, ne samo da štedite energiju i novac, već i pomažete u zaštiti naše planete. Dakle, zapamtite ove svijetle ideje da ostanete zeleni. 

 

Hvala vam za čitanje!!

Calendar

Announcements

  • - There are no announcements -