Sve ilustracije osim slike u pozadini: © fbw4/Julia Beckel, dostupno pod Creative Commons licencom BY-NC-SA.
Naša ishrana je odgovorna za jednu trećinu globalne emisije gasova staklene bašte. Globalni prehrambeni sistem čini više od jedne trećine globalnih emisija gasova staklene bašte.
Dakle, ako želimo učiniti nešto za zaštitu klime, Moramo preispitati i svoju ishranu.
Pronaći ćete savjete za to kako vaš izbor hrane može napraviti veliku razliku:
U ovom modulu ćemo govoriti o nečemu zaista važnom: kako jedenje više biljaka može napraviti veliku razliku u zaštiti naše planete od nečega što se zove klimatske promjene.
Biljke su neverovatne! Oni nisu dobri samo za nas; oni su dobri i za našu zemlju. Kada jedemo više biljaka, zapravo pomažemo da zaštitimo našu planetu od previše zagrijavanja, a to je velika stvar.
Biljke su poput superheroja za naše zdravlje i našu zemlju. Kada odlučimo da jedemo više biljne hrane, ne brinemo samo o sebi već i pomažemo u zaštiti životne sredine. Istražimo neke od nevjerovatnih prednosti:
Biljaka je prepuno nutrijenata koje naša tijela vole. Kada ih jedemo, one pomažu da naša srca budu zdrava, a naša tijela jaka. Evo kako:
Energy boost: biljke nam daju puno energije za trčanje, igru i rad svih stvari koje volimo. Oni su kao gorivo za naša tijela.
Stomak se smiješi: vlakna u biljkama su poput nježnog zagrljaja za naše stomake. Pomaže nam da bolje probavimo hranu i održava naše stomake srećnim.
Zdrav rast: ako rastete, biljke su vam najbolji prijatelji. Pomažu vam da postanete jaki i visoki.
Oštri umovi: Dobro jedenje može učiniti naš um oštrim i fokusiranim. To je kao da našem mozgu dajemo supermoći!
Sada kada znate sve nevjerovatne blagodati, možda se pitate kako jesti više biljaka. Ne brinite; lako je i ukusno. Evo nekoliko jednostavnih ideja:
Počnite s malim: pokušajte imati jedan obrok bez mesa sedmično. To je mali korak sa velikim uticajem.
Šareni tanjiri: napunite tanjir sa puno šarenog voća i povrća. Ne samo da su dobri za vas, već izgledaju i super primamljivo.
Ukusne grickalice: birajte grickalice poput hrskave šargarepe, slatkih jabuka ili šake orašastih plodova. Ukusni su i zdravi.
Istražite novu hranu: ne stidite se probati novu hranu poput avokada, slatkog krompira ili pasulja. Možda nađeš nove favorite.
Veggie prijatelji: podijelite obroke sa prijateljima i porodicom. Zabavnije je kada svi zajedno uživaju u ukusnim biljnim jelima.
Sada ćemo razgovarati o nečemu zaista važnom: zašto je fantastična ideja jesti manje mesa.
U čemu je problem sa mesom?
Možda se pitate: "zašto govorimo o tome da jedemo manje mesa?"Pa, meso je ukusno i daje nam energiju, ali u priči ima više. Hajde da istražimo zašto je jedenje manje mesa pametan izbor.
Problem sa previše mesa:
Za izradu mesa poput govedine, svinjetine i piletine potrebno je puno posla i koristi mnoštvo resursa. Potrebna mu je gomila zemlje za život životinja, puno vode za piće i još više hrane za jelo. Sve ovo otežava našoj zemlji da ostane hladna.
Kada se životinje uzgajaju za meso, prave nešto što se zove " gasovi staklene bašte."Ovi gasovi su poput nevidljivih ćebadi koje obavijaju zemlju. Oni zadržavaju toplotu od sunca i čine našu planetu toplijom. Kad se zemlja previše zagreje, može prouzrokovati sve vrste problema, poput velikih oluja, topljenja leda, pa čak i štete životinjama i biljkama.
Sada, Razgovarajmo o tome zašto je jesti manje mesa odlična ideja za vas i našu zemlju:
Prvo, hajde da pričamo o tome šta znači "sezonsko" kada je hrana u pitanju. Sezonska hrana je ono što se uzgaja i bere u određeno doba godine kada je prirodno zrelo i spremno za jelo. To je kao način na koji nam priroda daje najsvježije i najukusnije poslastice.
Postoji nešto magično u jedenju voća i povrća kada su u sezoni. Evo zašto je to tako dobra ideja:
Kako uživati u sezonskoj hrani:
Šta znači" lokalno " kada je u pitanju hrana? Lokalna hrana je stvar koja se uzgaja ili pravi blizu mjesta gdje živite. To je kao ukusno blago iz vašeg komšiluka ili obližnjih područja.
Postoji nešto posebno u izboru domaće hrane:
Jeste li znali da se mnogo hrane troši svaki dan? To je istina, i to je veliki problem. Kada bacamo hranu, to nije loše samo za naše novčanike, loše je i za zemlju.
Potrebno je mnogo rada za uzgoj, berbu i transport te hrane na vaš tanjir. Poljoprivrednici koriste svoju energiju, vodu i vrijeme za uzgoj voća, povrća i žitarica. Kamioni i avioni koriste gorivo za dovođenje hrane u trgovinu.
Dakle, kada bacamo hranu, trošimo i svu tu energiju i trud.
Evo još jedna stvar koju treba znati: kada hrana trune u smeću, to čini nešto što se zove "metan gas."Ovaj gas je pomalo kao gas staklene bašte sa super pogonom i nije dobar za našu planetu. Čini zemlju toplijom i može uzrokovati probleme poput čudnog vremena i porasta nivoa mora.
Ne brinite; lakše je nego što mislite. Evo nekoliko jednostavnih savjeta:
Hvala vam za čitanje!!