Back

Climate Change - Get active!

Share:
Facts
Please activate JavaScript for the audio player.

Modul 1 - Podnebna vprašanja

Vse ilustracije razen slike ozadja: © fbw4/Julia Beckel, na voljo pod licenco Creative Commons BY-NC-SA.

Danes vsi govorijo o podnebju. 

Obstajajo različne besede: Po nedavnih poplavah, gozdnih požarih in zemeljskih plazovih smo prepričani, da tudi vi želite izvedeti več o "podnebnih spremembah".

Ni zapleteno! Razložili vam ga bomo na preprost način, da ga bo razumel vsak. Podnebne spremembe so pomembne, ker vplivajo na naš svet - in naša življenja! Toda: vsi lahko nekaj storimo, da bi pomagali.

1. Kaj so podnebne spremembe?

Razmislite o vremenu zunaj. Včasih je vroče, včasih pa mrzlo. To je normalno in se spreminja iz dneva v dan. Ko govorimo o podnebju, imamo v mislih povprečno vreme v daljšem časovnem obdobju.

Podnebje na Zemlji:
Naša Zemlja ima svojevrstno vreme, ki mu pravimo "podnebje". Zemlja je imela dolgo časa stabilno podnebje: zelo dolgo je imela enako vreme. To je bilo dobro, saj so se rastline, živali in ljudje nanj navadili in se mu lahko prilagodili.

2. Zakaj se podnebje spreminja?

Podnebje na Zemlji se spreminja in postaja vse toplejše.

Kaj se zgodi, ko postane topleje?

Segrevanje Zemlje povzroča težave. Led na severnem in južnem tečaju se začne topiti, zaradi česar se dvigne gladina morja. To ponekod povzroči poplave. Tudi vreme v različnih regijah postane bolj ekstremno. V nekaterih krajih je bolj vroče, v drugih pa je več dežja ali snega.

Zakaj se podnebje spreminja?

Glavni razlog je, da ljudje počnejo stvari, zaradi katerih se Zemlja segreva. Ena od glavnih stvari je kurjenje prevelikih količin premoga, nafte in plina. Pri tem se v zrak sproščajo toplogredni plini. Ti ustvarjajo nekaj podobnega veliki odeji. Ti plini zadržujejo sončno toploto in segrevajo Zemljo.

3. Zakaj bi nam moralo biti mar?

Podnebne spremembe nas morajo skrbeti, ker lahko škodujejo nam in Zemlji. Marsikje je zaradi njih težje najti čisto vodo, pridelati hrano ali imeti varen dom. Živali in rastline zaradi tega težko preživijo.

Kaj lahko storimo?

Dobra novica je, da lahko vsi nekaj storimo in pomagamo!

V naslednjih modulih boste našli številne koristne nasvete, kako varčevati z energijo v gospodinjstvu ali na potovanjih ter kako pri nakupovanju ali pripravi hrane pomagati upočasniti podnebne spremembe.

Toda najprej se pogovorimo o podnebju in zlasti o tem vprašanju: Ali se Zemlja res segreva?

4. Ali se Zemlja res segreva?

Predstavljajte si, da imate termometer, s katerim preverjate, kako vroče ali hladno je zunaj. Znanstveniki po vsem svetu uporabljajo velike termometre za preverjanje temperature Zemlje. To počnejo že vrsto let.

Ti termometri nam povedo nekaj zanimivega: kažejo, da se Zemlja v povprečju segreva. Ne gre le za eno ali dve leti. To se dogaja že več let. Temu pravimo "globalno segrevanje".

Kako to vemo?

Znanstveniki preučujejo številne podatke, na primer podatke o temperaturi z vsega sveta. Vidijo, da je vse topleje, in na podlagi teh podatkov razumejo, kaj se dogaja z našo Zemljo.

Zakaj se segreva?

Velik razlog za to so tako imenovani toplogredni plini. Ti so kot velika odeja okoli Zemlje. Zaradi njih se zadržuje sončna toplota in naš planet postaja toplejši. Ko ljudje uporabljajo veliko stvari, kot so premog, nafta in plin, je teh plinov še več.

5. Kako deluje učinek tople grede? 

Predstavljajte si, da ste v avtomobilu na sončen dan. Okna avtomobila so dvignjena in sonce sije. Čez nekaj časa vam bo v avtomobilu zelo toplo, celo vroče. To je nekoliko podobno dogajanju na naši Zemlji, vendar z nekaterimi posebnimi stvarmi v zraku. In povzročajo vremenske reakcije v oddaljenih krajih.

Zemljina odeja:
O naši Zemlji razmišljajte, kot da je oblečena v toplo odejo. Sestavljena je iz nekaterih posebnih plinov v zraku. Imenujemo jih "toplogredni plini". Najpomembnejši so ogljikov dioksid, metan in vodna para. Ti plini so kot prijetna odeja, saj preprečujejo, da bi se naš planet preveč ohladil.

Sonce nam pošilja svetlobo in toploto. Ta svetloba je kot velik topel objem sonca. To je dobro, saj je temperatura na Zemlji ravno pravšnja za naše življenje.

6. Kaj se bo zgodilo naprej? What Happens Next?

Ko sončna svetloba pride na Zemljo, se del svetlobe odbije nazaj v vesolje, kar je v redu. Nekaj pa ostane tukaj. Tu pridejo do izraza toplogredni plini.

Toplogredni plini so kot nevidni ščit na nebu. V njih se zadržuje del sončne toplote in jo zadržujejo v bližini Zemlje. To je v pravi meri dobro, saj je naš planet dovolj topel, da lahko rastline, živali in mi udobno živimo.

7. Preveč toplogrednih plinov:

Toda težava je v tem, da ljudje, ki za pridobivanje energije (npr. pri proizvodnji elektrike ali vožnji z avtomobili) kurijo veliko stvari, kot so premog, nafta in plin, proizvajajo več toplogrednih plinov. To je tako, kot da bi na naš planet položili preveč odej. Ta se preveč segreje in to ni dobro.

Če je toplogrednih plinov preveč, se Zemlja vedno bolj segreva. To spreminja vreme, tali led in povzroča težave rastlinam, živalim in ljudem. Temu pravimo "podnebne spremembe" in to ni dobro za naš planet.

Kaj se zgodi zaradi globalnega segrevanja?

Vročši dnevi in noči:

Zaradi globalnega segrevanja se Zemlja segreva. To pomeni, da so dnevi in noči lahko zelo topli. Včasih je lahko prevroče, kar ni dobro.

Noro vreme

Zaradi globalnega segrevanja se lahko vreme nekoliko poslabša. V nekaterih krajih lahko pade preveč dežja, v drugih pa premalo. To povzroča težave ljudem, ki se soočajo s poplavami ali gozdnimi požari. Prav tako pa je zaradi tega težko preživeti rastlinam in živalim.

  • Taljenje ledu:

Ko se otopli, se začne led na mestih, kot sta severni in južni pol, topiti. Zaradi tega se dvigne gladina morja, voda pa lahko pride tja, kamor ne bi smela. To ponekod povzroči poplave. 

  • Orkani in nevihte:

Toplejši so tudi oceani. To vpliva na morske živali in kraje, kjer živijo. Zaradi tega so tudi velike nevihte, kot so orkani, še močnejše.

  • Škodovanje živalim in rastlinam:

Rastline in živali za preživetje potrebujejo določeno vreme. Kadar je prevroče ali preveč deževno, težko najdejo hrano in prostor za življenje. Zaradi tega lahko zbolijo ali celo izginejo.

  • Izguba lepih krajev:

Zaradi globalnega segrevanja so ogroženi nekateri najlepši kraji na Zemlji, kot so koralni grebeni in ledeniki. Zaradi segrevanja Zemlje lahko ti kraji izginejo.

Zakaj so podnebne spremembe, ki jih povzroča človek, resnične

Nekateri pravijo, da so podnebne spremembe prevara. Pravijo, da to ni res. Vendar se večina znanstvenikov po vsem svetu strinja, da so resnične, in tukaj so razlogi za to:

Zakaj bi morali verjeti znanstvenikom?

Znanstveniki so kot detektivi. Iščejo sledi in rešujejo velike skrivnosti. Podnebne spremembe so velika skrivnost in znanstveniki jih že dolgo proučujejo.

Pomembno je vedeti, da se znanstveniki z vsega sveta strinjajo glede podnebnih sprememb. Veliko so preučevali podnebje našega planeta in svoje ugotovitve delijo z vsemi.

  • Preučitev dokazov:

Znanstveniki o podnebnih spremembah ne le ugibajo. Preučujejo dejstva in dokaze. Uporabljajo stvari, kot so vremenski podatki, vzorci ledu in dolgoletni zapisi.

Znanstveniki lahko pogledajo tudi v preteklost. Preučujejo stare stvari, kot so drevesni obročki in ledena jedra. Te stvari kažejo, da je Zemlja toplejša, ko je na njej več toplogrednih plinov.

  • 20 Toplogredni plini:

Ugotovili so, da se je količina "toplogrednih plinov", ki jih povzroča človek, povečala šele, ko so ljudje začeli kuriti velike količine premoga, bencina in nafte. Hkrati se je Zemlja segrela.

  • Vidimo, da se to dogaja:

Danes lahko vidimo posledice podnebnih sprememb. Vedno bolj vroče je, led se topi, več je ekstremnih vremenskih pojavov, kot so nevihte in poplave.